Jak jistě většina našich občanů ví, existuje záměr na vybudování několika (zatím prý tří) mamutích větrných elektráren nad naším městem. Tento záměr rozdělil městské zastupitelstvo na dvě části – na část, která je pro výstavbu (a někteří za stavbu VE doslova bojují), a na odpůrce. Podívejme se na záměr poněkud podrobněji:
VE mají vyrůst na místě zvaném Pelíkovická pustina, tedy na hřebeni, který ohraničuje z jižní strany obzor našeho města. O přesném umístění není ještě definitivně rozhodnuto, ale předpokládá se, že by stály v místě, kde se hřebenová cesta vedoucí od Pelíkovic ke Košovům strmě zvedá, tedy nad lesíkem západně od horní stanice lyžařského vleku. V tomto místě mají vyrůst tři nosné tubusy o výšce 90 (!) metrů, na nichž budou vrtule s průměrem 80 (!) metrů. Celková výška elektráren tedy bude až 130 metrů. Uvědomíme–li si, že výška kopce od rychnovského náměstí na hřeben je 110 – 160 metrů, pak teprve si můžeme představit, jak nestvůrný a obludný zásah do krajiny se zde připravuje.
Ptáme se, čím má být tento drastický zásah do krajiny ospravedlněn. Odpověď je dosti rozpačitá – jde prý o vládní koncepci (vládě může být naše krajina zřejmě ukradená), o podnikatelský záměr (jistě, proč ne) a zejména o to, že město Rychnov bude mít z provozu užitek. Investor této stavby totiž přislíbil, že bude ročně městu poskytovat malou část ze svého zisku, která by se měla (podle objemu výroby energie) pohybovat v rozmezí cca 500 – 900 tis. korun ročně. Toto číslo by někomu mohlo připadat zajímavé, ale porovnáme–li je po zdanění, kdy se scvrkne na přibližně 325 – 600 tis., s objemem městského rozpočtu, pak zjistíme, že krajinu, ve které žijeme a ve které jsme doma, prodáváme za jidášský groš! Domníváme se, že nalepšení rozpočtu města o 0,8 – 1,5% není dostatečným důvodem k tomu, abychom neodvolatelně zhyzdili krajinnou dominantu takového významu, jakou je Ještědsko–kozákovský hřbet viditelný z velmi značné části severních a středních Čech.
Možná, že jsou lidé, kteří jsou přesvědčeni, že taková stavba krajinu zkrášlí a že pohled na otáčející se vrtule je přesně to, co našemu městu dosud chybí. Není však vyloučeno, že u nich nejde jen o estetické hledisko. Není tajemstvím, že městské zastupitelstvo změnu územního plánu a umístění VE nad městem podvakráte odmítlo. Potřetí bylo jednání o umístění VE zařazeno na program jednání MZ narychlo, bez možnosti přípravy, a poté byla změna ÚP bleskově schválena, přičemž dva zastupitelé z ničeho nic změnili svůj názor na věc a namísto proti byli najednou pro. Přitom příbuzenské svazky jednoho z těchto zastupitelů více než svádějí k domněnce, že osobní zájmy sehrály při rozhodování a změně názoru velmi významnou roli. Zajímavý je i způsob, jakým je změna územního plánu prezentována: v návrhu změny se praví, že výstavba VE přispěje ke zlepšení podmínek pro bydlení ve městě, že zvýší urbanistickou hodnotu území! Skutečným skvostem je LŽIVÁ informace, že změna ÚP města (pro umožnění výstavby VE) je v souladu s územním plánem velkého územního celku Libereckého kraje!
Je možné, že značné části našich občanů je plánovaná výstavba VE lhostejná. Tito občané si však neuvědomují, že draze a ZBYTEČNĚ vyrobenou energii budou muset sami zaplatit a přitom se dívat na monstra, která je budou odírat, aby přinášela zisk několika podnikatelům. Podnikatelský záměr je přitom jednoduchý: Budu vám prodávat 3x dražší zboží (energii), které nikdo nechce (energie je přebytek), které je horší než zboží konkurence (nestálý zdroj závislý na foukání větru s dalšími nároky na regulaci) a všichni mi na to ještě připlatíte z daní (dotace z fondu životního prostředí) a navíc si to zaplatíte v ceně energie…
Je skutečně nutné ničit naší krajinu pro zisk? Přesnější by asi bylo ptát se, zda je skutečně nutné nenávratně poškozovat nebo ničit krajinu, kterou jsme zdědili po předcích jen pro to, aby si pár podnikatelů přišlo na tučný a jistý zisk. Důležité je ptát se, kdo jsou ti, kdož budou ze stavby a provozu elektráren profitovat, kdo mají zájem na tom, aby se elektrárny stavěly. Nechť nám tito lidé vysvětlí, proč si my všichni musíme platit za to, aby oni zbohatli.
Buďme spravedliví – hromadění majetku není trestné. Zdá se nám však nemorální, aby se několik lidí nakapsovalo tím, že si "přivlastní" a zničí krajinu, která patří všem občanům této země bez rozdílu. Věříme, že si občané našeho města budou problematiky přípravy stavby VE nyní více všímat a v případě, že se jim líbit nebude, dají svůj názor najevo.
S převážnou částí výše uvedeného souhlasí: Občanské sdružení "Za zájmy občanů města Rychnova" a Občanské sdružení "Přátelé Pelíkovic"
Po | 8:00 – 11:00 | 12:00 – 17:00 |
Út | 8:00 – 11:00 | 12:00 – 14:00 |
St | 8:00 – 11:00 | 12:00 – 17:00 |
Čt | 8:00 – 11:00 | 12:00 – 14:00 |
Po | 8:00 – 11:00 | 12:00 – 17:00 |
St | 8:00 – 11:00 | 12:00 – 17:00 |